Tým
Kristina Kironska
Vedoucí Centra myanmarských studií
Kristina je společensky angažovaná interdisciplinární akademička se zkušenostmi v oblasti pozorování voleb, výzkumu, advokacie a aktivismu. Působí jako odborná asistentka na Univerzitě Palackého v Olomouci (spolukoordinátorka EUVIP) a jako spoluředitelka think-tanku Central European Institute of Asian Studies (CEIAS), diseminačního partnera EUVIP. Specializuje se na mezinárodní vztahy a lidská práva v jihovýchodní a východní Asii (se zvláštním zaměřením na Myanmar a Tchaj-wan). Je autorkou několika knih a článků na tato témata (seznam viz: orcid.org/0000-0002-1761-4004) a zástupkyní redaktora International Journal of China Studies (IJCS). Hovoří plynule osmi jazyky.
Kontakt: kristina.kironska@upol.cz
Alfred Gerstl
Seniorní výzkumný pracovník
Alfred Gerstl je vedoucím projektu EUVIP a docentem na Katedře asijských studií Univerzity Palackého v Olomouci. Dále je prezidentem nadnárodního think tanku Central European Institute of Asian Studies (CEIAS). Alfred učil na různých univerzitách v Austrálii, Rakousku, České republice, Německu a Rusku. Je specialistou na mezinárodní vztahy se zaměřením na Indo-Pacifik, především jihovýchodní Asii včetně ASEAN, a zajímá se zejména o bezpečnostní spolupráci (AUKUS, Quad), zajišťovací strategie, roli EU v regionu Indo-Pacifiku a čínskou iniciativu Nové hedvábné stezky.
Kontakt: alfred.gerstl@upol.cz
Federica Cidale
Výzkumná pracovnice
Federica Cidale je doktorandkou v oblasti mezinárodních vztahů a asijských studií na Univerzitě Palackého v Olomouci. Její práce v projektu EUVIP se zaměřuje na Myanmar, jeho společnost a politiku, se zvláštním důrazem na poslední převrat. Její výzkum se věnuje rostoucímu vlivu kybernetických technologií na mezinárodní politiku. Mezi její hlavní zájmy patří Japonsko a jeho domácí politika, východoasijská bezpečnost a ASEAN.
Kontakt: federica.cidale@upol.cz
Yu Mon Htay
Stážistka
Yu Mon Htay byla studentkou programu Erasmus na Univerzitě Palackého v Olomouci, kde od února 2024 pobývala na pětiměsíčním výměnném pobytu. Je občankou Myanmaru a aktivně podporuje Studentskou unii Yadanabon na Univerzitě Mandalay Yadanabon, kde byla studentkou magisterského programu v oboru informatika. Yu Mon se připojila k celonárodnímu hnutí občanské neposlušnosti (CDM) v Myanmaru proti vojenskému puči z roku 2021. V roce 2022 utekla z Myanmaru a přesunula se do několika zemí jihovýchodní Asie, včetně Thajska, Malajsie a Laosu, než jí bylo uděleno Erasmus stipendium pro výměnu do České republiky. Její současný výzkum se zaměřuje na čínské mafie podél hranice s Myanmaru.
Kontakt: htayyu00@upol.cz
Monika Verma
Výzkumná pracovnice
Monika se v září 2024 připojila k Centru myanmarských studií. Je postdoktorandská stipendistka MSCA CZ na Univerzitě Palackého v Olomouci. Získala doktorát na Institutu sociálního výzkumu a kulturních studií na Národní univerzitě Yang-Ming Chiao Tung na Tchaj-wanu. Její výzkum se zaměřuje na uprchlíky a nucenou migraci, s důrazem na Rohingy. Moničina práce zdůrazňuje složité reality, kterým čelí vysídlené populace, s cílem podporovat porozumění a prosazovat smysluplné změny pro marginalizované komunity. Její současný výzkum zkoumá securitizaci migrace v jižní Asii a její dopad na uprchlíky z řad Rohingů. Je autorkou několika recenzovaných článků (seznam viz: https://orcid.org/0000-0002-1873-1851).
Kontakt: monika.verma@upol.cz